Chroń kluczowe dane w telefonie – wnioski dla użytkowników Androidów …i nie tylko!

Marzec 4, 2011 by
Kategoria: Artykuły 

Chroń kluczowe dane w telefonieNie tak dawno informacją numer 1 dotyczącą aplikacji mobilnych jest wykrycie kilkudziesięciu aplikacji zainfekowanych oprogramowaniem malware, dostępnych dla użytkowników telefonów z systemem Android za pośrednictwem sklepu Android Market. Temat jest szeroko komentowany przez media, ekspertów rynku telekomunikacyjnego i IT oraz samych użytkowników.

Różne źródła podają różne wartości jak chodzi o ilość zainfekowanych aplikacji oraz ilość ich pobrań przez użytkowników. Moim zdaniem dużo istotniejsze dla użytkowników smartfonów niż ustalenie dokładnych wartości, jest wyciągniecie z tego konstruktywnych wniosków. Zbudowanie świadomości, że telefon podobnie jak każde urządzenie, które opiera się na działaniu aplikacji, jest narażone z każdej możliwej strony na działanie szkodliwego oprogramowania. Trzeba zdawać sobie sprawę, że telefon, na wszelkie zewnętrzne zagrożenie jest narażony w dużo większym stopniu niż „tradycyjny” komputer i tak jak trzeba zabezpieczać pecety, tak też trzeba zabezpieczać smartfony.

Po części ten temat poruszyłem 16 stycznia 2010 we wpisie Jak zapamiętać kod PIN karty do bankomatu? Wówczas wskazywałem na zagrożenia związane z przechowywaniem przez wielu użytkowników kluczowych danych w telefonach metodami bardzo prostymi do odczytania przez osoby niepożądane, zwłaszcza w przypadkach zgubienia lub kradzieży urządzenia. Dziś wypada do tego tekstu dopisać jeszcze jeden akapit, który już wtedy był aktualny, ale teraz zyskał bardziej realną formę. Jak wskazuje przykład zainfekowanych aplikacji w Android Market, wcale nie trzeba stracić fizycznie telefonu aby utracić, a dokładniej podzielić się, danymi przechowywanymi w urządzeniu.

Wnioski:

  1. To nie jest tylko problem występujący w Androidzie! Każdy system da się zainfekować. Android, Symbian, Windows Mobile/Phone, iOS, BlackBerry OS. Im bardziej popularna platforma, tym większe ryzyko, bo potencjalny łup ma większą wartość.
  2. Minimalizuj ryzyko. Pobieraj tylko aplikacje uznanych producentów / developerów. Oczywiście 100% pewności nie ma nigdy, ale kupując program z wieloma pozytywnymi komentarzami użytkowników lub producentów, którzy zajmują się tworzeniem aplikacji zawodowo, a nie amatorsko, ograniczasz znacznie ryzyko. Dodaję zaraz, że nie mam nic przeciwko programistom udostępniającym swoje aplikacje odpłatnie lub nieodpłatnie innym. Bardziej chodzi o to, że TRZEBA MIEĆ ŚWIADOMOŚĆ. Przy pobieraniu i instalowaniu aplikacji warto zawsze zastanowić się chwilę nad bezpieczeństwem swoich danych i dokonywać wyborów, które minimalizują ryzyko.
  3. Korzystaj z aplikacji zabezpieczających. Programów antywirusowych dla urządzeń mobilnych jest naprawdę sporo. Większość rozsądnych jest odpłatnych ale we wspomnianym poście z 16 stycznia 2010 wskazałem potencjalną wartość strat które można ponieść. Warto też zainwestować w dobrą i sprawdzoną aplikacje do szyfrowania danych w telefonie. To kolosalnie podnosi poziom bezpieczeństwa! Oczywiście nie uchroni przed zainfekowaniem, ale jeśli do infekcji dojdzie, zabezpieczy dane przed nieautoryzowanym dostępem. Aplikacje szyfrujące są dostępne dla większości popularnych platform. Jako przykład można podać Handy Safe Pro, który aktualnie w sklepie Bmobi.pl dostępny jest dla Symbiana i Windows Mobile, a w najbliższych dniach zostanie udostępniony również dla platformy Android.
  4. Nawet najlepsze zabezpieczenia nie ochronią Twoich danych przed TOBĄ samym! Na zabezpieczenia można faktycznie wydać ładny kawałek grosza i zdecydowanie są one przydatne, jeśli nie niezbędne. Jednak żadna, nawet najlepsza aplikacja nie ochroni Twoich danych jeśli będziesz ignorował zagrożenia i dokonywał niewłaściwych wyborów. Jeśli jako administrator systemu nie będziesz świadomy zagrożeń i udzielisz jakieś szkodliwej aplikacji uprawnień do kluczowych danych to naprawdę, ŻADNA aplikacja nie zapewni Tobie bezpieczeństwa wbrew Tobie!

Podsumowanie

Twoje bezpieczeństwo jest najbardziej uzależnione od Ciebie samego. Koniecznie stosuj aplikacje zabezpieczające dane w smartfonie. To nie zapewni Tobie 100% ochrony ale zwiększy szanse. Korzystaj z olbrzymich zasobów internetu rozsądnie, zachowując rozwagę. To zawsze o kilka punktów procentowych podnosi Twoje szanse na uniknięcie niepożądanych wycieków danych.

Comments

Tell me what you're thinking...
and oh, if you want a pic to show with your comment, go get a gravatar!

You must be logged in to post a comment.