Pomoc w nauce języków obcych – Moduły dźwiękowe dla słownika SlovoEd

Kwiecień 13, 2010 by
Kategoria: Artykuły, Recenzje 

Od dawna znana i doceniana ze względu na wysoką skuteczność jest metoda nauki języków obcych polegająca na słuchaniu lekcji i dla utrwalenia efektu, powtarzania słów lektora. Jeszcze lepsze efekty można osiągnąć wówczas, gdy lekcja dotyczy tego co aktualnie robimy, gdzie się znajdujemy itd. czyli kiedy jej temat jest do nas dopasowany indywidualnie.

Tym tropem poszli programiści Paragon Software, tworząc serię dodatków ułatwiających korzystanie ze słowników językowych w telefonach komórkowych. Można powiedzieć, że telefon przejął dziś funkcję walkmana z dawnych czasów. Jako urządzenie, aparat telefoniczny posiada wszystkie niezbędne funkcje aby stać się doskonałą pomocą dydaktyczną w nauce. Oczywiście nie ogranicza się to tylko do języków obcych, ale dziś skupimy się właśnie na nich, dając próbkę możliwości aplikacji, która zyskuje coraz większą popularność na polskim rynku.

Mowa o modułach dźwiękowych dla słowników SlovoEd. Przykład zostanie oparty o aplikacje przeznaczone dla platformy Windows Mobile. Koniecznie trzeba nadmienić, że moduły dźwiękowe są opcjonalnym dodatkiem do słowników SlovoEd. Oznacza to, że dodatkowy moduł rozszerza funkcjonalność słownika, powodując, że z bazowej aplikacji możemy uzyskać znacznie więcej, niż jej pierwotne przeznaczenie. Sam moduł dźwiękowy nie może jednak działać bez zainstalowanego słownika.

Poniżej próbki tłumaczeń,w 7 podstawowych językach, które można odsłuchać:

Chiński
chāojí shìchang.wav gōnggòng qìchē.wav shòupiàoyuán.wav zhùsù jiā zaocān.wav
Angielski
computer.wav listen.wav software.wav translation.wav
Francuski
dictionnaire.wav traduction.wav ordinateur.wav voix.wav
Niemiecki
computer.wav horen.wav software.wav die Übersetzung.wav
Włoski
computer.wav traduzione.wav software.wav voce.wav
Rosyjski
изучать.wav путешествовать.wav свободный.wav мечта.wav
Hiszpański
vocabulario.wav voz.wav computador.wav traduccion.wav

Oczywiście zastosowanie modułów dźwiękowych nie musi ograniczać się do funkcji pomocy dydaktycznej w nauce języka obcego, lub też poprawianiu swojej wymowy. Aplikacja przyda się wszędzie tam gdzie niezbędna jest poprawna znajomość języków obcych.

Moduły dźwiękowe występują, podobnie jak same słowniki SlovoEd w trzech wersjach, które różnią się od siebie zasobem słów oraz zajmowaną pamięcią w telefonie: Deluxe (50,000 słów), Classic (20,000 słów) i Compact (10,000 słów). Ze względu na szerokość zagadnienia nie wszystkie wersje dla każdego języka są dostępne, jak i nie dla wszystkich języków takie moduły istnieją, np. modułu z wymową języka polskiego nie ma, natomiast wersje słownika SlovoEd i wersje modułu dźwiękowego nie muszą się pokrywać. To oznacza, że możemy np. używać słownika polsko – angielskiego w wersji Classic oraz modułu dźwiękowego angielskiego w wersji Deluxe.

Słowniki SlovoEd opracowane przez Paragon Software są dwukierunkowe, natomiast w przypadku modułów dźwiękowych każdy język to osobny dodatek. Dla języka polskiego to niemożliwe, bo jak wspomniałem powyżej polska wymowa nie została jeszcze opracowana, ale dwukierunkowość tłumaczeń z możliwością odsłuchania wymowy można uzyskać np. dla kombinacji 7 języków z powyższej tabeli z próbkami do odsłuchania.

Warto wspomnieć, że moduł umożliwia słuchanie wymowy poszczególnych słów, a nie całych zdań.

Koszt modułu to kilkadziesiąt złotych w zależności od wersji, języka i platformy. Operując przykładami:

W sklepie znajdują się w chwili obecnej jedynie powyżej wymienione dwie wersje modułu dźwiękowego, ale dostępne są praktycznie wszystkie istniejące wersje tej aplikacji. Ze względu na spore zainteresowanie, będziemy oczywiście rozszerzać naszą ofertę w tym zakresie. Wszystkich których temat zainteresował zachęcam do komentowania lub bezpośredniego kontaktu. Istnieje możliwość udostępnienia zakupu konkretnej, interesującej wersji modułu dźwiękowego, pomimo czasowej nieobecność w katalogu sklepu.

Comments

One Comment on Pomoc w nauce języków obcych – Moduły dźwiękowe dla słownika SlovoEd

    [...] słownikach dla telefonów komórkowych oraz ich możliwościach można przeczytać również tutaj. BMOBI.PL, GPRS, java, MIDP, Paragon Software, SlovoEd Express, słownik, [...]

Tell me what you're thinking...
and oh, if you want a pic to show with your comment, go get a gravatar!

You must be logged in to post a comment.